Przywitanie wiosny na ludowo

Po trzymającym w styczniu i lutym mrozie, marzec jest zapowiedzią wiosny. Aby ta zagościła na ziemi, należało odprawić pewne obrzędy, dzięki którym cały kolejny cykl życia miał być pomyślny. Część z tych tradycji jest znana do dziś, inne zniknęły w mroku dziejów. W naszym przedszkolu postanowiono powitać wiosnę na ludowo. Najpierw dzieci zostały zapoznane z tradycjami przywitania wiosny. Wrzucanie słomianej kukły do płynącej rzeki to jeden z najbardziej znanych obrzędów związanych z nadejściem wiosny wśród dzieci. Następnie przedszkolaki z pomocą pani nauczycielki wykonały słomianą lalkę , która dla nich jest symbolem srogiej zimy oraz ,,gaika” . Dzieci tęsknią za słońcem , chcą się cieszyć i bawić w jego ciepłych promieniach . Chcą jak najprędzej zrzucić ciepłą kurtkę i rękawiczki. Dlatego słomianą marzannę z Przedszkola wyprowadził tłum przedszkolaków . W kolorowym pochodzie szły dzieci trzymając w dłoni kwiatowe gaiki, kwitnące gałęzie , barwne kwiaty z bibuły . Na przodzie pochodu dzieci niosły słomianą , ustrojoną kukłę , zwaną : marzanną . Postawiły ją na środku przedszkolnego ogrodu i śpiewały piękne piosenki o kończącej się zimie i o nadchodzącej wiośnie . Żegnały marzannę radosnymi okrzykami i oklaskami . Kiedy usłyszały , że marzannę nikt nie spali i nie utopi lecz zabiorą ją ptaki do zimnego kraju , dzieciom jakby zrobiło się lżej i weselej , bowiem ten magiczny zwyczaj , choć trochę jak z bajki , wydawał się dla nich zbyt smutny. Kiedy przedszkolaki odetchnęły z ulgą , udały się na radosny spacer po mieście. Z kwiatami i stroikami w rączkach szukały pierwszych oznak nowej pory roku .
Relacja 2019-03-26, 20:40 | autor: Renata Irytowska Nowak